HSSP a CORE

Hluboký stabilizační systém páteře (HSSP) a střed těla (Core)

Skoro každý, kdo se alespoň trochu zajímá o sport/pohybovou aktivitu nebo zdravý životní styl, slyšel o Core systému. Pořádají se různá cvičení či sálové lekce zaměřené právě na Core systém. Cvičení či tréninky zaměřené na posílení Core sice posílí střed těla, ale ne hluboko uložené svaly, které jsou nejvíce důležité pro správné držení těla. Jedná se o hluboký stabilizační systém páteře (HSSP) a co to tedy to HSSP vůbec je? A proč se o něm tolik mluví a z jakého důvodu ho potřebujeme mít aktivní? Pokusím se ve stručnosti vypíchnout, podle mého názoru, to nejdůležitější pro pochopení.

HSSP nám zpevňuje celý střed těla, zásluhu na tom mají nejvíce svaly pánevního dna, bránice, krátké vzpřimovače páteře a příčné břišní svaly. Tyto svaly při vzájemné a vyvážené spolupráci udržují vzpřímený stoj, sed a správnou chůzi. Správně aktivovaným středem těla (hlavně hluboko uležnými svaly) předcházíme vertebrogenním poruchám (poruchy páteře), při kterých např. dochází k opotřebování meziobratlových plotének a následně až k jejich deformaci nebo vzniku svalových dysbalancí (nerovností) a dalším poruchám pohybového aparátu. Svalové nerovnosti mají za následek rychlejší opotřebovaní kloubů a kloubních pouzder, přemáhání určitých svalových partií a přispívají k poškození svalových vláken (př. „natrženému svalu“). Také dochází ke špatnému držení těla např. kyfotické držení, což je zvětšená hrudní kyfóza (hrb na zádech), tím jsou utlačovány orgány, zejména plíce. Dále může docházet ke špatnému okysličení celého těla, hlavně mozku a to způsobuje např. bolesti hlavy.

Pokud budete mít správně aktivovaný HSSP a zpevněný celý střed těla, začnete více vnímat své tělo a vykonávané pohyby. Poté se každý sport / pohybová aktivita stává přirozenější pro tělo a tím i zdravější. Například posílením pánevního dna, které je důležité nejen v těhotenství, předcházíme inkontinenci a díky prokrvení orgánů ve spodní části dutiny břišní, dochází k harmonizaci trávicího traktu a tedy k lepšímu trávení potravy. Zlepší a zintenzivní se i intimní život.
 

Napsat komentář